המדריך המלא והמקיף ביותר ברשת לשנמוך מכשירי ה- iDevice באמצעות שרת החתימות של Saurik

יום ראשון, 25 בספטמבר 2011 0 תגובות

לאחר שקיבלנו כל כך הרבה בקשות מכם המשתמשים לכתיבת מדריך לביצוע שנמוך, מדריך שנחשב למדריך הכי מבוקש בקהילת ה- JailBreak בעיקר בימים אלו כאשר אין פריצה מלאה לגרסה האחרונה נכון לרגע זה (גרסה 4.3.5), החלטתי ליצור את המדריך המקיף ביותר ברשת שנכתב אי פעם.
המדריך מלווה בסרטוני וידאו לאורך כל הדרך. מי שרוצה להסתמך על הסרטונים עצמם בלבד, יוכל לצפות בהם ולבצע את כל הפעולות הדרושות. כמובן שאני כהרגלי נוהג גם לכתוב את המלל על מנת שמי שרוצה לעקוב אחרי הפעולות בצורה כתובה וברורה מוזמן לעשות כך. המדריך כולל גם הסברים שהם מעבר לתהליך השנמוך עצמו, אך הם נכתבו על מנת שתוכלו להבין את הנושא במלואו.
במדריך הבא אסביר לכם צעד אחר צעד בצורה פשוטה, ברורה ומפורטת את סדר הפעולות הדרושות לביצוע שנמוך למכשיר ה- iDevice שלכם. חשוב מאוד לקרוא את המדריך מתחילתו ועד סופו עוד לפני שתתחילו בתהליך על מנת שתוכלו להבין את המשמעות של כל הפעולות והדגשים החשובים. אפל בהחלט לא עושה לנו חיים קלים בנושא הזה.
המדריך מיועד בעיקר למכשירים שהם סים פרי יצרן בלבד ו\או נעולים לסים של המפעילה המקורית מהארץ. אין אני ו\או צוות האתר לוקחים כל אחריות במידה ושדרגתם את המודם כתוצאה משימוש במדריך זה לגרסה שאין לה פריצת Unlock. (במכשירי סים פרי יצרן או כאלו שנרכשו בארץ אין שום בעיה בנושא המודם). לאלו מכם שצריכים לשמור את גרסת המודם של המכשיר (מכשירים נעולים למפעילה סלולרית מחו"ל) 
ידוע לי ששוחררה גרסה חדשה של כלי הפריצה המוכר לכולנו RedSn0w 0.9.9b1, שמאחד בתוכו המון פתרונות שעשויים להיות מועילים במיוחד לצורכי שנמוך ואף לבטל לחלוטין את הצורך בכלים בהם אני מדריך אתכם כרגע, אך במדריך הושקע זמן רב והמון עבודה וממש רגע לפני פירסומו צץ לו הכלי החדש. תמיד תוכלו לעבוד על פי המדריך הבא שאמנם מוסבר בצורה "המסורתית" כמו שאומרים, אך הוכח פיזית שהוא עובד כמו שצריך במאה אחוז.

דרישות מקדימות 
 1. כל iDevice למעט אייפון 2G\אייפוד טאץ דור 1.
 2. חתימות Ecid SHSH שמורות ב- Cydia לאותה הגרסה אליה ברצונכם לשנמך.
 3. כבל סנכרון USB.
 4. תוכנת iTunes מותקנת על המחשב עם עדיפות לגרסה העדכנית ביותר.
 5. תוכנת TinyUmbrella להורדה מאתר הבית -- (TinyUmbrella Win).
 6. תוכנת Java מותקנת על המחשב.
 7. קובץ ה- Fix לתיקון מצב Recovery Mode ושגיאה 1013 לאחר Restore לגרסה 4.2.1 ומעלה, להורדה מכאן.
 8. עריכה ידנית של קובץ ה- hosts או הורדתו מכאן. (מומלץ להוריד על מנת לא להסתבך).

מהי חתימת Ecid SHSH ובשביל מה אני צריך אותה בכלל?כשאפל יצרה את מכשירי האייפון 3gs, היא הכניסה מנגנון מיוחד -- עוד שכבת אבטחה שאמורה למנוע שנמוך או שדרוג לכל גרסה אחרת מלבד הגרסה האחרונה שאפל משחררת לציבור הרחב. אפל עשתה זאת על מנת למנוע מהמשתמשים לנוע בין הגרסאות השונות, ועל ידי כך בעצם להקטין ולנסות למגר את יכולת ביצוע פריצת ה- JailBreak ולנסות להבטיח שדרוג קדימה לגרסה האחרונה ששוחררה בלבד בעת כל ניסיון לבצע Restore למכשיר.
שכבת האבטחה הנ"ל נקראת חתימת Ecid SHSH והיא ייחודית וספציפית לכל מכשיר ומכשיר ובלתי ניתנת להעברה ממכשיר אחד למשנהו. לכן מומלץ לבצע גיבוי\שמירת חתימות לכל גרסה שיוצאת, גם בכדי להבטיח את האפשרות לבצע JailBreak עתידי (לכשיצא) לגרסה המתאימה, וגם בכדי לאפשר ביצוע שנמוך גרסה למכשיר מכל סיבה שהיא.
מן הראוי לציין שבגרסאות החדשות עם הפריצות החדשות, החתימות נשמרות בצורה אוטומטית ואין צורך לשמור אותם ידנית אך כל המוסיף, הרי זה משובח.
איך אני יודע האם נשמרו למכשיר שלי חתימות ואם אכן נשמרו אז לאילו גרסאות?
ישנם כמה דרכים לבדוק האם שמורות חתימות למכשיר ה- iDevice שלנו ואם הם שמורות אז לאילו גרסאות. להלן שני הדרכים בהם ניתן לבדוק באופן ודאי לאילו גרסאות שמורות לנו החתימות:
1. הדרך הנוחה והמהירה ביותר במכשירים שעברו כבר פריצת JailBreak ויש להם את ה- Cydia מותקנת על המכשיר, היא להפעיל את ה- Cydia, לבדוק שהלחצן Cydia מסומן בצד שמאל למטה בצבע כחול ולהמתין עד שה- Cydia תטען את עצמה. המכשיר חייב להיות מחובר לאינטרנט בצורה כל שהיא בין אם על רשת ה- WiFi או באמצעות הרשת הסלולרית (3G\Edge).
כאשר ה- Cydia תסיים לטעון את עצמה תופיע למעלה בצבע ירוק\אפור המילה SHSH ואחריה מספרים, המספרים האלו מציינים את הגרסאות אליהם יש למכשיר חתימות ולכל מספר (גרסה) שרשומה שם, נוכל לבצע "שנמוך" בעת הצורך.
במילים פשוטות: אם רשום שם לדוגמא: 4.2.1, 4.3.0 אז אפשר לבצע שנמוך למכשיר לגרסאות 4.2.1 ו- 4.3.0 בלבד! כמובן שניתן תמיד לבצע Restore נקי לגרסה האחרונה ביותר הקיימת היות ואפל חותמת אותה באופן קבוע עד שהיא משחררת גרסה חדשה יותר ורק אז היא מפסיקה לחתום אותה. לכן חשוב לשמור את כל החתימות האלו בזמן, למרות שעניין שמירת החתימות הוא כבר ממש לא קריטי בגרסאות האחרונות כי ה- Cydia שומרת אותם אוטומטית בעבורנו.
להלן תמונה שצולמה מהמכשיר האישי שלי (אייפון 4), כפי שאתם יכולים לראות יש לי חתימות שמורות מגרסה 4.2.1 ועד גרסה 4.3.5. משמעות הדבר היא שאני יוכל לבצע "שנמוך" לכל אחת מהגרסאות האלו באמצעות המדריך.
2. דרך נוספת היא להשתמש בתוכנה TinyUmbrella (אפשרי גם במכשירים שאינם פרוצים). עלינו לחבר את המכשיר למחשב באמצעות כבל ה- USB, להפעיל את התוכנה TinyUmbrella, לעמוד על מכשיר ה- iDevice שלנו בצד שמאל תחת Devices וללחוץ בצד ימין על Save SHSH.
לאחר מכן ובזמן ביצוע הפעולה עצמה ניתן לגשת ללשונית ה- Log ולבדוק לאלו גרסאות קיבלנו אישור. הגרסאות אליהם יש לנו חתימות שמורות יופיעו ב- Log בצבע ירוק וכל שאר הגרסאות אליהם אין לנו חתימות שמורות יופיעו בצבע אדום. כמו כן, בגרסאות האחרונות של TinyUmbrella נוספה האפשרות לראות ישירות במלבן את כל הגרסאות אליהם יש לנו חתימות.
כל הגרסאות שיופיעו בצבע אדום הם הגרסאות אליהם אנו לא יכולים לשמור חתימות יותר לעולם בשום דרך למעט iFaith שזהו הכלי של iH8sn0w ו- RedSn0w 0.9.9b1 ומעלה של קבוצת ה- Dev Team המאפשרים שמירת חתימה ידנית של אותה הגרסה היושבת על המכשיר עצמו בלי קשר לגרסאות אותם אפל חותמת כרגע.
להלן סרטון הדגמה של משיכת חתימות משרתי Cydia
עריכת וידאו -- אסף מורז
למדריך שמירת חתימת Ecid SHSH ישירות מהמכשיר באמצעות הכלי iFaith, השתמשו במדריך הבא.
דרך נוספת לבדוק לאלו גרסאות יש לנו חתימות שמורות, היא לגשת בסיום התהליך הנ"ל לנתיבים המצויינים למטה ולבדוק את הקבצים שנשמרו שם. כל חתימה תופיע עם מספר הגרסה (זה יהיה שמו של הקובץ) וכך נוכל לדעת בוודאות לאלו גרסאות יש לנו חתימות.
במערכת הפעלה Windows XP
C:\Documents and settings\Your User Name\.shsh
דוגמא
C:\Documents and Settings\Asaf Moraz\.shsh
במערכת הפעלה Windows 7
C:\Users\Users\.shsh
דוגמא
C:\Users\Asaf Moraz\.shsh
מן הראוי לציין שהתוכנה TinyUmbrella מבצעת פעולה דו סיטרית על ידי כך שהיא מסוגלת לשמור חתימות (גם למכשירים שלא עברו פריצה מעולם) ומסוגלת בנוסף לפעולת השמירה גם למשוך את החתימות השמורות מהשרתים של Saurik יוצר ה- Cydia.
עוד נקודה חשובה מאוד - אל תופתעו יותר מדי אם תגלו שיש למכשיר שלכם חתימות לגרסאות שבהם הוא לא היה מעולם. אם תקראו את ההסבר שלי למעלה, תוכלו להבין שכאשר יוצאת גרסה חדשה, אפל חותמת רק אותה וה- Cydia יודעת לשמור את החתימה גם אם מעולם לא הייתם בגרסה הזו. מגניב לא?!
נניח לצורך העניין שהמכשיר שלכם נמצא עכשיו בגרסה 4.3.3, לא מן הנמנע שיהיו שמורות לכם החתימות של גרסאות 4.3.4 ו- 4.3.5 למרות שמעולם לא שדרגתם את המכשיר לגרסאות האלו.

הערה חשובהלמרות שפעולה זו "קצת יותר קשה לביצוע" אני הייתי ממליץ לבצע את השנמוך ע"י עריכת קובץ ההוסט ומבלי להשתמש בתוכנה TinyUmbrella ובפיצ'ר ה- Start Tss Server לצורך השנמוך.
מן הראוי לציין שאנו כמעט שחייבים את התוכנה הזו, אבל מניסיוני האישי אני מעדיף להשתמש בשיטה הישנה והטובה יותר לצורך הפניית ה- iTunes לשרתים של Saurik יוצר ה- Cydia, לצורך משיכת החתימה בעת שנמוך לגרסה שהיא לא הגרסה האחרונה מבית אפל ואפל מן הסתם חותמת רק את הגרסה האחרונה.
שלב 1
לפני שתתחילו בתהליך, מומלץ שתגבו את כל החומר שנמצא על המכשיר. לצורך כך תוכלו להשתמש באחד משני המדריכים הבאים (אני ממליץ בחום על המדריך הראשון והמסובך יותר).
סדר השלבים הנכון לגיבוי ושיחזור של כל iDevice בעת Restore במכשירים פרוצים
לאחר שביצעתם בהצלחה את כל מה שמתואר במדריך לגיבוי המכשיר היכנסו בבקשה אל הנתיב הבא:
c:\windows\system32\drivers\etc

אם הקובץ hosts.umbrella קיים בנתיב, מחקו אותו לגמרי (הוא עלול להפריע לשנמוך המכשיר).
אם אתם עובדים עם Windows XP לחצו פעמיים על קובץ ה- hosts ופתחו אותו באמצעות הכתבן (NOTEPAD), לאחר מכן רדו עד למטה והוסיפו לו את השורה הבאה בדיוק כמו בתמונה שלפניכם.
74.208.10.249 gs.apple.com
למשתמשי Windows Vista/7 עליכם להפעיל את ה- NOTEPAD כמנהל (קליק ימני בעכבר, הפעל כמנהל), ללחוץ על קובץ, פתח, לגשת לנתיב בו יושב קובץ ה- hosts, לבחור ב- "פתח את כל הקבצים" ואז לבחור בקובץ ה- hosts ולהכניס את השורה המצוינת למעלה (את הקוד), למטה בסוף הדף ולשמור את מה שהוספתם.
שלב 2
אחרי שדאגתם לערוך את קובץ ה- hosts ולמחוק את קובץ ה- hosts.umbrella אם היה קיים, אתם מוכנים להתחיל בתהליך השנמוך.
הכניסו את המכשיר למצב DFU. למי שלא יודע איך לעשות זאת אז אתן הסבר קצר ובנוסף, אפשר גם להיעזר בסרטון הוידאו.
כיצד מכניסים את מכשיר ה- iDevice שלנו למצב DFU?
על מנת להכניס את המכשיר למצב DFU עליכם לבצע את הפעולות הבאות במדויק:
1. לחבר את מכשיר ה- iDevice שלכם אל המחשב באמצעות כבל ה- USB.
2. ללחוץ על כפתור הכיבוי\הדלקה ועל הכפתור העגול (כפתור הבית) יחדיו בלי לעזוב לא משנה מה יקרה ובלי קשר למה שאתם רואים על המסך.
3. להמתין עד שהמכשיר יכבה לגמרי (מסך שחור) ועדיין לא לעזוב את שניהם.
4. מרגע שהמכשיר כבה, לא משנה באיזה מצב הייתם קודם לכן ולא משנה כלל מה היה מוצג על המסך, עליכם לספור לאט עד 5 ולשחרר אך ורק את כפתור הכיבוי\הדלקה של המכשיר ולהמתין עד להישמע צליל של התקן USB חדש שזוהה על ידי המחשב.
כאשר ישמע צליל של התקן USB חדש שזוהה על ידי המחשב, זה אומר שהצלחתם בתהליך. המסך של המכשיר שלכם יהיה בצבע שחור כאילו שהמכשיר כבוי והמחשב יזהה אותו במצב של (DFU (Recovery Mode.
אם בעת ביצוע הפעולה המסך כבה ואתם לפתע נתקלים בלוגו התפוח הלבן, נסו שוב. זה אומר שלא הצלחתם בפעולה כי המכשיר אמור להיכנס למצב DFU כאשר המסך שלו שחור לגמרי. אל תחכו עד שהמכשיר יעלה אלא נסו שוב, והפעם ספרו קצת יותר או קצת פחות. התהליך מחייב הסתגלות קצרה אבל לא להתייאש, בסופו של דבר אתם תצליחו.
להלן סרטון וידאו המציג את אופן הפעולה של הכנסת המכשיר למצב DFU:

עריכת וידאו -- אסף מורז
שלב 3
לאחר שהמכשיר שלכם הוכנס בהצלחה למצב DFU, המסך שחור ואי אפשר להדליק אותו יותר, הפעילו את ה- iTunes (אם היא לא הופעלה לבד), תתקבל הודעה שהמכשיר שלכם במצב DFU, בחרו ב- CHECK אם הוא מופיע ולאחר מכן לחצו על OK.

לאחר מכן כפתור ה- Update יהיה בצבע אפור חלש וכפתור ה- Restore יהיה ניתן ללחיצה אך זהירות! אל תלחצו עליו בצורה רגילה אלא החזיקו את כפתור ה- Shift במקלדת לחוץ בלי לעזוב ולחצו על לחצן ה- Restore באמצעות העכבר. יפתח לכם חלון בו תידרשו לבחור בקובץ הקושחה, כעת ניתן לשחרר את מקש ה- Shift במקלדת ולבחור בקובץ הקושחה אותו הורדתם תחת סעיף דרישות מקדימות וללחוץ על Open.
כעת כל שנותר לכם לעשות הוא ללחוץ על Restore.
כעת המכשיר שלכם מתחיל בפעולת השנמוך (Restore), לאותה הגרסה אליה יש לכם חתימות שמורות. אם הכל פועל כשורה, המכשיר שלכם צריך להידלק עם מסך בצבע לבן, לאחר מכן יופיע התפוח ויופיע מעין עיגול מסתובב קטן למטה בתחתית המסך עד שיופיע פס המציג את התקדמות התהליך.
עריכת וידאו -- חן גוסלר
הערה חשובה
במידה וקיבלתם שגיאה מספר 3194 ב- iTunes זה אומר שאין לכם חתימות שמורות לאותה הגרסה או שלא ערכתם נכון את קובץ ה- hosts. לכן אני מציע בחום שאם הסתבכתם עם הפעולה של עריכת קובץ ה- hosts, מחקו אותו או גזרו אותו זמנית אל שולחן העבודה במחשב ותורידו את הקובץ שכבר ערכתי והכנתי בשבילכם מכאן.
את הקובץ עליכם לשים בנתיב המצוין למעלה, אך למען הסדר הטוב ועל מנת לא לבלבל אתכם אחזור על הנתיב בשנית:
c:\windows\system32\drivers\etc
כעת נסו את התהליך בשנית. אם עדיין לא הולך לכם ואתם מקבלים כל מיני שגיאות לרבות שגיאה 1600 או שגיאה 20 הייתי ממליץ על ביצוע הפעולות הבאות:
1. כיבוי והדלקה מחדש של המחשב.
2. החלפת פורט USB מקדמי לאחורי או במידה וחובר כבר לפורט USB אחורי אז חברו לפורט אחורי אחר.
3. בדיקה נוספת שלא נשכח בטעות קובץ ה- hosts.umbrella בנתיב המצוין למעלה, אם כן יש למחוק אותו לגמרי.
4. בדיקה שקובץ ה- hosts ערוך כמו שצריך ושהשורה 74.208.10.249 gs.apple.com באמת מופיעה בסוף הדף או כמו שהיא מוצגת בתמונה.
שלב 4לאחר שתהליך ה- Restore יסתיים, קרוב לוודאי שתקבלו שגיאה מספר 1015 או 1013. אם זו השגיאה שקיבלתם אז זה בסדר, לא לדאוג. את השגיאה הזו אתם מקבלים בגלל קושחת המודם שלא תואמת לגרסה אליה ביצעתם שנמוך, או בגלל הגנות נוספות של חברת אפל שאנחנו מאוד אוהבים אבל היא משתדלת להקשות עלינו כמה שיותר את החיים בכדי שלא נפרוץ את המכשיר או נבצע כל פעולה אחרת שהיא לא מאשרת. חוצפה!
אם לא התקבלה שום שגיאה והמכשיר הצליח לעלות על מצב של שיחות חירום (Slide For Emergency), זה מצב אפילו עוד יותר טוב, אך אני בספק שמישהו מצליח להגיע למצב כזה בגלל גרסת המודם של המכשיר אך יש מקרים מיוחדים שלא אכנס אליהם כאן.
אם המכשיר נדלק לאחר ביצוע פעולת ה- Restore במצב של Recovery Mode (ציור של כבל עם הסמל של ה- iTunes), הפעילו את התוכנה TinyUmbrella, בחרו בצד שמאל למעלה תחת Device במכשיר שלכם (עשוי להופיע עם כל מיני מספרים) ולאחר מכן לחצו על Exit Recovery בצד ימין.
בצעו את הפעולה (EXIT RECOVERY) פעם אחת בלבד! ידוע לי שהמכשיר יכבה וידלק מחדש באותו המצב ולכאורה נראה כאילו כלום לא קרה אך לרוב זהו מפתח ההצלחה שלכם בפעולת ה- Fix לאחר מכן. אין לי שמץ של מושג מדוע זה קורה אך מניסיוני האישי כדאי לעבוד בשיטה הזו שתמיד הצליחה להציל גם אותי וגם אחרים.
מצב Recovery Mode (שגיאה 1015 או 1013 ב- iTunes)
זה המסך של TinyUmbrella ובו עליכם ללחוץ על Exit Recovery במידה והמכשיר נדלק עם ציור של כבל USB + הסמל של ה- iTunes.
הערה חשובה
מי שביצע שנמוך לגרסה 4.1 ומטה, סביר להניח שפעולת ה- Exit Recovery ב- TinyUmbrella תספיק לו בהחלט, המכשיר יסיים את פעולת ה- Restore סופית ויעלה במצב שיחות חירום (מצב אידאלי ותקין לגמרי).
לאלו מכם שביצעו שנמוך לגרסה 4.2.1 ומעלה ישנה בעיה והיא נובעת ממנגנון ה- Baseband Update. אפל הכניסה מגרסה 4.2.1 ומעלה (כולל), מנגנון נוסף שנועד להקשות על פעולות כאלו. המנגנון הוכנס גם בכדי לנסות ולמגר את תופעת "מודם האייפד" הלוא הוא 06.15.00 במכשירי אייפון 3G/3GS נעולים מחו"ל שלא נותרה להם ברירה אחרת על מנת לשחרר את המכשיר לשיחות ולכן הם שדרגו את גרסת המודם לגרסה זו. בעקבות בעיה זו יצאו כל מיני כלים לצורך יציאה ממצבים כאלו והכלי עליו אני מדבר כרגע באופן ברור הוא Fix Recovery.
הפעילו את ה- Fixrecovery421 לגרסה 4.2.1 או את ה- Fixrecovery43 לגרסאות 4.3 ומעלה, הכניסו את המכשיר למצב DFU כפי שעשיתם קודם לכן ותנו לפעולה להסתיים בהצלחה. סביר מאוד להניח שלאחר הפעולה הזו תצליחו להיחלץ מהמצב המאכזב הזה שנקרא Recovery Mode או לופים של Recovery Mode והמכשיר סוף כל סוף יעלה על מצב של שיחות חירום שזה בדיוק מה שאנו רוצים שיקרה.
הערהמניסיוני האישי הצלחתי לשים לב שלפעמים פעולת ה- Fix לא פותרת את הבעיה אשר לרוב נגרמת בגלל שלא בוצע שימוש ב- Exit Recovery בתוכנה TinyUmbrella לפני הרצת ה- Fix. אין לי שמץ של מושג מדוע זה עובד פעם כן ופעם לא, אבל כנראה שיש קשר ולכן אני ממליץ לא לקחת צ'אנסים מיותרים אחרת אם זה לא יצליח, תאלצו לבצע את פעולת ה- Restore מחדש ולבזבז זמן יקר לחינם.
עריכת וידאו -- חן גוסלר
שלב 5
לאחר שהמכשיר עלה סוף כל סוף במצב של שיחות חירום (שזה המצב אותו אנו צריכים), עלינו להפעיל את ה- iTunes (אם היא לא עלתה לבד) ולהמתין עד שהמכשיר יבצע אקטיבציה למכשיר שלנו באמצעות ה- SIM של המפעילה המקורית אליה שייך המכשיר או במקרה של מכשיר סים פרי יצרן שנרכש בארץ או בכל מקום אחר בעולם כסים פרי לכל החיים, אז באמצעות כל סים שמוכנס למכשיר.
כך נראה מצב של שיחות חירום (ה- iTunes אמורה לבצע אקטיבציה חוקית ולשלוף אותנו מהמצב הזה)
זו ההודעה המתקבלת כאשר המכשיר מבצע אקטיבציה חוקית ב- iTunes
הערהבמידה והוכנס סים למכשיר שאנו יודעים בוודאות שאמור לעבוד עם המכשיר שלנו ועדיין ה- iTunes לא מבצעת אקטיבציה חוקית, עלינו לנתק את כבל ה- USB בזמן שהמכשיר מחובר וה- iTunes פועלת ברקע ולחבר את הכבל בחזרה. לאחר מכן עלינו להמתין עד שה- iTunes תזהה את המכשיר ותבצע אקטיבציה חוקית באמצעות הסים המקורי שיושב בתוך המכשיר. אם שום דבר לא עוזר נסו לבצע כיבוי והפעלה של המחשב וכשהוא יעלה הפעילו שוב את תוכנת ה- iTunes כשהמכשיר מחובר עם הכבל והמתינו לאקטיבציה חוקית אשר תחלץ אתכם מהמצב של שיחות החירום.
להלן כמה דגשים חשובים
 • אם נרצה בעתיד לבצע Restore לגרסה האחרונה מבית אפל ולהצליח בתהליך בלי שגיאות, יהיה עלינו לשלוף את קובץ ה- hosts באופן זמני אל שולחן העבודה כך שלא יישאר קובץ hosts בנתיב כלל ולבצע את פעולת ה- Restore. לאחר סיום הפעולה יהיה עלינו להחזיר את הקובץ למקומו. כמו כן, יהיה עלינו למחוק לגמרי את הקובץ hosts.umbrella במידה והוא יהיה קיים שם. כמובן שישנה דרך אחרת והיא למחוק את השורה אותה הכנסתם כשערכתם את הקובץ אך מה יותר קל מלבצע גזור והדבק?
 • מכשירי אייפון 3G ואייפוד טאץ 2G דגם MB יכולים לשנמך לגרסאות 3.1.3 ומטה מבלי הצורך בגיבוי חתימות. מכשירים אלו יכולים בנוסף לבצע שנמוך לכל גרסה שיצאה באמצעות קבצי Custom וללא הצורך בחתימות שמורות מפני שמנגנון החתימות במכשירים האלו הוא תוכנתי בלבד ולא חומרתי בדומה למכשירים המתקדמים יותר.
 • מכשירי אייפון 3G/3GS עם גרסת המודם של האייפד (06.15.00) יכולים לשנמך לגרסה 4.1 ומטה גם מבלי להשתמש בקבצי קסטום וכל שעליהם יהיה לעשות לאחר פעולת ה- Restore הוא ללחוץ על Exit Recovery ב- TinyUmbrella בכדי להיחלץ משגיאה 1015 שנוגעת בגרסת המודם.
 • כל מכשיר שביצע שנמוך לגרסה 4.1 ומטה וקיבל שגיאה מספר 1015 יכול לצאת ממנה על ידי שימוש ב- Exit Recovery ב- TinyUmbrella מבלי שימוש בקובץ ה- Fix.
 • נכון לרגע כתיבת מדריך זה, אפל עדיין חותמת את גרסה 4.1 למכשירי אייפון 3GS בלבד ולכן אין צורך בחתימות לצורך שנמוך לגרסה זו. אין לי שמץ של מושג האם "החור" ישאר פתוח לנצח אך לעת עתה נראה כי אפל פשוט לא רוצה לסגור אותו מסיבות כאלו ואחרות.
 • מכשירים אשר זקוקים לשנמוך עם קבצי קסטום על מנת לשמר את גרסת המודם ולא מבצעים את פעולת ה- Restore לגרסה האחרונה של אפל צריכים להשתמש בקובץ ה- hosts ערוך אך סדר הפעולות שלהם שונה לגמרי ולכן המדריך הנ"ל לא תופס לגביהם.
 • גם Restore מגרסה 4.1 לגרסה 4.2.1 לצורך העניין נקרא "שנמוך" היות וגרסה 4.2.1 היא לא הגרסה האחרונה מבית אפל לפחות מבחינת מכשירי ה- 3GS, האייפון 4 ושאר המכשירים שזכאים לשדרג לגרסאות חדשות ומתקדמות יותר מעל גרסה 4.2.1.
להלן הדגמה של ביצוע Restore לגרסה האחרונה אותה אפל חותמת נכון לרגע כתיבת מדריך זה (גרסה 4.3.5) על ידי גרירה של קובץ ה- HOSTS באופן זמני אל שולחן העבודה. מן הראוי לציין שיש אלטרנטיבות אך שיטה זו עובדת במאה אחוז ומונעת בעיות.

עריכת וידאו -- חן גוסלר
תוצאה סופיתאם קראתם את המדריך מתחילתו ועד סופו, לא פסחתם על שום פרט וביצעתם את כל השלבים בהצלחה, אתם אמורים לקבל מכשיר נקי ומאוקטב, ששונמך לגרסה אליה בחרתם לשנמך אותו באמצעות החתימות השמורות לכם בשרתים של Cydia.
כעת עליכם לגשת לתוכנת הפריצה המועדפת עליכם והמתאימה לאותה הגרסה ולפרוץ את המכשיר. לא מן הנמנע שתשאירו את המכשיר נקי ולא פרוץ אם ממש חפצה נפשכם במכשיר משונמך שאינו פרוץ כלל אך קחו בחשבון שאם אתם צריכים להגיע איתו למרכז שירות במידה והוא נרכש בארץ, יש מצב שיבדקו ויראו שגרסת המודם של המכשיר לא תואמת את גרסת הקושחה ולכן במצבים כאלה הייתי מציע לבצע Restore נקי לגרסה האחרונה ביותר רק לצורך שימוש באחריות היצרן שאנו מקבלים כאשר אנו רוכשים מכשיר חדש בארץ מאחת החברות הסלולריות.
שתף כתבה זו

0 תגובות